Technical Program Committee

Technical Program Committee

Research Track

Kevin Almeroth UC-Santa Barbara
Werner Bailer Joanneum Research
Ali C. Begen Ozyegin University and Networked Media
Paolo Bellavista Università di Bologna
Fernando Boronat Immersive Interactive Media R&D Group - Universitat Politècnica de València (Spain)
Dick Bulterman CWI
Sergio Cabrero CWI
Patrick LE CALLET Université de Nantes
Pablo Cesar CWI
Teresa Chambel Universidade de Lisboa
Surendar Chandra Datrium
Chang Wen Chen University at Buffalo, State University of New York
Cyril Concolato Telecom ParisTech
Lucia D'Acunto TNO
Petros Daras Centre for Research and Technology Hellas (CERTH)
Herman Engelbrecht MIH Media Lab, Stellenbosch University
Aiman Erbad Qatar University
Wu-chi Feng Portland State University
Bogdan IONESCU University Politehnica of Bucharest
Rodrigo Laiola Guimaraes IBM Research
Simon Gunkel CWI & TNO
Mohamed Hefeeda Simon Fraser University
Hermann Hellwagner Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
Mohammad Hosseini University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC)
Tobias Hossfeld University of Duisburg-Essen
Cheng-Hsin Hsu National Tsing Hua University
Kien A. Hua University of Central Florida
Zixia Huang Advanced Technology RD Group of Gooogle Fiber
Jack Jansen CWI
Jan Willem Kleinrouweler CWI
Yiannis Kompatsiaris Multimedia Knowledge and Social Media Analytics Laboratory
Gregorij Kurillo University of California, Berkeley
Martha Larson Radboud University Nijmegen and TU Delft
Baochun Li University of Toronto
Cynthia Liem Delft University of Technology
Yong Liu New York University
Jiangchuan Liu SimonFraser University
Mathias Lux Klagenfurt University
Ketan Mayer-Patel The University of North Carolina at Chapel Hill
Britta Meixner CWI
Rufael Mekuria Unified Streaming
Mario Montagud Univesitat Politècnica de València (Spaiin)
Niall Murray Athlone IT
Klara Nahrstedt University of Illinois at Urbana-Champaign
Omar A. Niamut TNO
Jörg Ott TUM
Balakrishnan Prabhakaran University of Texas at Dallas
Alexander Raake Technische Universität Ilmenau
Judith Redi TUDelft
Amr Rizk Technische Universität Darmstadt
Abdulmotaleb El Saddik University of Ottawa
Nabil Sarhan Wayne State University
Prashant Shenoy Univ of Massachusetts
Shervin Shirmohammadi University of Ottawa
Gwendal Simon Telecom Bretagne
Ralf Steinmetz TechnischeUniversitätDarmstadt
Håkon Kvale Stensland Simula Research Laboratory
Thomas Stockhammer Qualcomm
Guan-Ming Su Dolby Labs
Lingfen Sun Plymouth University
Christian Timmerer Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
Laura Toni École polytechnique fédérale de Lausanne
Andreas Uhl Salzburg University
Yonggang Wen Nanyang Technological University
Stefan Wilk Technische Universität Darmstadt
Yi Yu Digital Content and Media Sciences Research Division, National Institute of Informatics
Magda El Zarki University of California, Irvine
Chengcui Zhang University of Alabama at Birmingham
Liang Zhou Nanjing University
Roger Zimmermann National University of Singapore
Michael Zink University of Massachusetts Amherst

Open Datast and Software Track

Federica Battisti University of Roma TRE
Wei-Ta Chu National Chung Cheng University
Xavier Corbillon Telecom Bretagne
Gyorgy Dan KTH
Ching-Ling Fang National Tsing Hua University
Hua-Jun Hong National Tsing Hua University
Martha Larson Radboud University Nijmegen and TU Delft
Cynthia Liem Delft University of Technology
Mathias Lux Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
ErwanLe Merrer Technicolor
Mario Montagud Univesitat Politècnica de València (Spaiin)
Ryan Shea Simon Fraser University
Lea Skorin-Kapov University of Zagreb
Christian Timmerer Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
Filip De Turck Ghent University - iMinds
Bernard Wong Univ. Waterloo
Roger Zimmermann National University of Singapore

Demo Track

Walid Barhoumi ENICarthage
Jit Biswas SUTD, Singapore
K. Selcuk Candan Arizona State University
Axel Carlier Univ. Toulouse, France
Savvas Chatzichristofis Centre for Research and Technology Hellas
Ngai-Man Cheung SUTD, Singapore
Chen-Kuo Chiang National Chung Cheng University, Taiwan
Pasi Franti University of Eastern Finland
Xavier Giro-i-Nieto Technical University of Catalonia (UPC)
Michael Granitzer Univ Passau Germany
Bogdan IONESCU University Politehnica of Bucharest
Jan Willem Kleinrouweler CWI
Harald Kosch University of Passau
Oge Marques Florida Atlantic University
Britta Meixner FXPAL, USA
Mario Montagud Polytechnic University of Valencia, Spain
Omar A. Niamut TNO
Vincent Oria New Jersey Institute of Technology
Cezar Plesca Military Technical Academy
Michael Riegler Simula Research Lab
Maria Luisa Sapino Univ. di Torino, Italy
Klaus Schoefffman Alpen-Adria-Universität Klagenfurt
Atsushi Shimada Kyushu Univeristy
Muriel Visani University of La Rochelle

Special Session: Cloud Multimedia

Niklas Carlsson (co-chair) Linkoping University
Jiangchuan Liu (co-chair) SFU
Chuan Wu (co-chair) HKU
György Dan KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Derek Eager University of Saskatchewan, Canada
Emir Halepovic AT&T, USA
Mohamed Hefeeda SFU, Canada
Fangming Liu HUST, China
Yong Liu NYU, USA
Jörg Ott Technical University of Munich, Germany
Wei Wang HKUST, Hong Kong
Zhi Wang Tsinghua University, China
Yonggang Wen NTU, Singapore
Henry Xu City University of Hong Kong

Special Session: Multi-sensory Experiences

George Ghinea (co-chair) Brunel University
Wu-Yuin Hwang (co-chair) National Central University
Weisi Lin (co-chair) Nanyang Technological University
Gabriel-Miro Muntean (co-chair) Dublin City University
Niall Murray (co-chair) Athlone IT
Christian Timmerer (co-chair) Alpen-Adria-Universität / Bitmovin

Special Session: Immersive Experiences in AR and VR

Jacob Chakareski (co-chair) University of Alabama
Simon Gunkel (co-chair) TNO
Daisuke Iwai (co-chair) Osaka University
Christian Timmerer (co-chair) Alpen-Adria-Universität / Bitmovin
Teresa Chambel University of Lisbon
Gene Cheung National Institute of Informatics
Mar Gonzalez Franco Microsoft
Zixia Huang Google
Denis Kalkofen Graz University of Technology
Fons Kuijk CWI
Gregoij Kurillo UC Berkeley
Seong Yong Lim ETRI
Joan Llobera i2cat
Niall Murray AIT
Omar Niamut TNO
Emmanuel Thomas TNO
Vladan Velisavljevic University of Bedfordshire
Stefanie Zollmann University of Otago

Special Session: IoT Connectivity and Infrastructure

Valérie Issarny (co-chair) Inria
Kishore Ramachandran
(co-chair)
Georgia Tech
Francoise Sailhan (co-chair) CNAM
Nalini Venkatasubramanian
(co-chair)
UC Irvine
Anish Arora The Ohio State University
Suman Banerjee University of Wisconsin-Madison
Julien Bourgeois University of Franche Comté
Abhishek Dubey Vanderbilt University
Marisol Garcia Valls Universidad Carlos III de Madrid
Qi Han Colorado School of Mines
Valeria Loscri Inria
Kay Romer ETH Zurich
Kurt Rothermel University of Stuttgart
Karthic Sundaresan NEC Labs
Geraldine Texier IRISA/Institut Mines Télécom
Laurence T. Yang St. Francis Xavier University
Yanyong Zhang Rutgers University